Wolność na czterech kółkach, czyli słowo o podróżowaniu samochodem

Image

Znam ludzi, którzy twierdzą, że jeśli chce się podróżować, to środek lokomocji nie ma znaczenia. I generanie tak jest, bo podstawa to byle do przodu. Ale czy napewno nieważne jak? Dla mnie chyba nie do końca, co uświadomiła mi zeszłoroczna wyprawa na Bałkany, a podróż po rozległej Tajandii tylko potwierdziła.

Środek lokomocji jest nieoderwalną częścią atmosfery podróży. Jeśli mam ochotę na prawdziwy backpacking, to podróżuję autobusami i pociągami, zdarza się, że i stopem. Podróż samolotem daje poczucie, że wyruszamy gdzieś daleko, nawet jeśli nasza destynacja znajduje się rzut beretem od domu. A co daje samochód? Mnie osobiście niesamowitą wolność, której nie może zapewnić żaden inny sposób podróżowania. I nie ma tu znaczenia rozmiar, bo małe samochody tak samo jak duże auta, czy samochody rodzinne mogą dostarczyć niesamowitych wrażeń podróżniczych – wszystkie w końcu posiadają cztery kółka, które zaprowadzą nas do celu. Bez zewnętrznych ograniczeń jak rozkład jazdy.

Zbliża się czas wakacji, a zatem i planowania ewentualnych letnich wojaży. I na myśl przychodzi od razu zeszłoroczny road trip, podczas którego w 15 dni odwiedziliśmy aż 6 krajów, przemierzając w sumie ponad 4 tys km. I nie ulega wątpliwości, że wszystko to możliwe było właśnie dzięki samochodowi, który, jak żaden inny środek transportu, pozwolił nam utrzymać intensywne tempo wyprawy, jednocześnie dając łatwą i szybką możliwość modyfikacji trasy oraz zabrania wszystkich potrzebnych (i nie tylko) rzeczy, wolność w doborze przystanków, a czasem i schronienie.

Po przygodzie bałkańskiej ’11, która była pierwszym przeze mnie zorganizowanym road tripem zawsze będę miała sentyment do wypraw samochodowych – chęć zapakowania plecaka do bagażnika i ruszenia przed siebie jest czasem trudna do opanowania. Szczególnie jeśli ma się fajną ekipę. Jedyne, co może powstrzymywać to aktualne ceny paliwa, które w przeciagu roku wzrosły o złotówkę na litrze. Ale cóż się nie robi, aby zwiedzać w trybie off-road i poczuć totalną wolność?

Planowanie bałkańskiego road tripu ’12 (vol. 2) uważam za oficjalnie rozpoczęte!

Reklamy
  • Jacek
  • Czerwiec 4th, 2012

  Ano, to prawda samochod daje ogromną wolność, ale czy też nie ogranicza? W końcu nawet po calym dniu przygody, wędrówki wracamy do samochodu i w nim spędzamy godziny do następnego miejsca przeznaczenia.
  Czyż nie przyjemniej startować w austriackich Alpach i przez Dolomity konczyć przygodę na poludniu Francji?
  A może Pireneje do prawej do lewej strony? A może Karpaty?
  Czy nie przyjemniej rowerem przez lasy Ukrainy?
  Może kajakiem po finladzkich jeziorach? konno przez stepyMongoli?
  Balonem po Francji?
  hm.. troszkę sie rozpędziłem. Choć to nie ten sam komfort o którym wspomniałaś to przygoda większa. Okazji do przeżyć więcej, no tak, więcej też zmartwień ale i więcej wspomnień. Samochod to jednakowoż pewne ograniczenia. Jacek

  • Anna
  • Czerwiec 4th, 2012

  Jacku, dziękuję za konstruktywny komentarz. Zgadzam się z Tobą, że samochód również ogranicza w jakimś stopniu. Sama odbyłam szereg podróży z plecakiem, a jedynymi środkami transportu były te dostępne publicznie. Tak choćby podróżowałam po Hiszpanii i Portugalii (https://ontravels.wordpress.com/2010/04/13/operacja-iberia-czyli-z-plecakiem-przez-portugalie-i-hiszpanie/), a ostatnio również po Tajlandii. Mimo wszystko uważam, że samochód daje ogromne poczucie wolności, szczególnie gdy czasu jest niewiele, a program intensywny. Zatem optuję za samochodem, szczególnie na bliższe trasy europejskie. No chyba, że w grę wchodzi więcej czasu – to najlepiej wypróbować każdy dostępny lokalnie środek transportu.

  • Klaniam sie nisko, szczera prawda. Tak jak piszesz czas przygody to kluczowa kwestia a lokalny środek transportu potrafi być nie lada wyzwaniem. To chyba kwintesencja lokalności począwszy od metro w Delhi do pociągu w Szwajcarii czy autobusu w Dolomitach.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: